Říjen 2010

Alectrosaurus

24. října 2010 v 11:40 | Fialka |  Masožravci
Alectrosaurus ("samotářský ještěr") byl rodem teropodního dinosaura z nadčeledi tyrannosauroidů. Tento dvounohý dravec žil ve svrchní křídě asi před 83-74 miliony let na území dnešního Mongolska a Číny. Tělesnými proporcemi se značně podobal svému příbuznému tyrannosaurovi, byl však podstatně menší (délka asi do 5 metrů).

Jediný známý druh A. olseni byl pojmenován podle George Olsena, který v roce 1923 objevil první fosílie alektrosaura během slavných amerických expedic do pouště Gobi. Holotyp (AMNH 6554) je tvořen částí kostry zadní končetiny, pocházející ze souvrství Iren Dabasu (dnes území Vnitřního Mongolska - Číny). V poslední době bylo údajně objeveno množství nového materiálu, který snad mohl patřit také tomuto rodu (dosud však nebyl popsán).


Aerosteon

24. října 2010 v 11:22 | Fialka |  Masožravci
Aerosteon je rodem mohutného dravého teropodního dinosaura, žijícího v období svrchní křídy (asi před 85 miliony let) na území dnešní Argentiny. Tento allosauroid byl až kolem 9 metrů dlouhý a jeho fosilní kosti vykazují přítomnost dutin a pozůstatků respiratorního systému, nápadně podobného ptačímu (pravděpodobnost přítomnosti vzdušných vaků). Dutiny byly u tohoto teropoda objeveny také v sáňkové kosti (furkule) a kosti kyčelní (iliu).
Unikátní fosílie byla objevena již v roce 1996. Popis však přišel až v roce 2008, a jeho autorem je známý americký paelontolog Dr. Sereno s kolegy. Nález představuje další nepřímý důkaz blízké příbuznosti dinosaurů a jejich evolučních potomků ptáků.