Oviraptor

16. listopadu 2010 v 17:29 | Fialka |  Masožravci
Oviraptor ("zloděj vajec") byl přibližně 2 m dlouhý a kolem 33 kg vážicí, opeřený dinosaurus, zástupce čeledi
Oviraptoridae. Žil před 85 až 75 milióny let na území dnešní centrální Asie. Je známý z pozůstatků jednoho druhu O. philoceratops. K tomuto rodu byl sice původně přiřazen i Oviraptor mongoliensis, ten byl však později přeřazen pod nový rod Rinchenia. Byla také nalezena zkamenělá hnízda a embrya.
Oviraptor disponoval krátkou a vysokou hlavou se zvláštně tvarovaným zobákem a velkými drápy předních končetin. Zobák nebyl jedinou zvláštností jeho lebky. Měl kostěný hřeben na hlavě a z patra mu rostly do dutiny ústní dva kostěné výrůstky.
Většina vyobrazení oviraptora je založená na pozůstatcích rodu Citipati.
Podle prvního nálezu (pozůstatky oviraptora ležely v blízkosti hnízda protoceratopse) se předpokládalo, že se živil vejci ostatních dinosaurů. Po přezkoumání v 90. letech se zjistilo, že hnízdo bylo oviraptoří. Další nálezy potvrdily, že samice svoje hnízda před nepřáteli chránily. Dnes je předpoklad, že se živili měkkýši, zejména vodními, kterým dokázali silným zobákem lehce rozlomit schránky. Není však vyloučené, že se vejci ostatních dinosaurů přiživovali.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 hry-online-zdarma-superhry hry-online-zdarma-superhry | Web | 7. června 2011 v 10:39 | Reagovat

Chceš vyhrát Minibike, R/C model Ferrari, originální hru COD:Black Ops nebo MP4 přehrávač ? Koukni se na http://raketka.cz/soutez-c.-1 a zůčastni se letní soutěže raketka.cz

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama